پیشگیری از سرطان‌های شایع در زنان

 

 

 

خود مراقبتی در پیشگیری از سرطان‌های شایع در زنان نظیر سرطان سینه، تخمدان و رحم تاثیر بسزایی دارد. با توجه به آن که نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و سلامت آنها به طور مستقیم در خانواده و جامعه تاثیر گذار است، باید سلامت این افراد در جامعه جدی گرفته شود.  

 

 

معاینات دوره ای پستان توسط زنان سبب تشخیص زود هنگام بیماری ها و سرطان پستان و در نتیجه درمان به موقع، باعث پیشگیری از پیشرفت بیماری می گردد.

 

انجام پاپ اسمیر در زنان سبب تشخیص زود سرطان رحم و تخمدان می گردد و  تشخیص و درمان را آسانتر می کند.

 

سلامت زنان یکی از برنامه‌های مهم و مورد توجه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است و گروه سنی 25 تا 60 سال مهم ترین گروه سنی است که مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

 

در گروه سنی 25 تا 45 سال که از آن به عنوان سنین باروری یاد می‌شود، مراقبت‌های دوران بارداری، زایمان ایمن، باروری سالم و بهداشت دوران باروری بسیار پر اهمیت و مهم تلقی می‌شود.

 

خونریزی‌های حین و بعد از زایمان، مسمومیت‌ های بارداری و زایمان‌های غیر ایمن و بیماری‌های زمینه‌ای در دوران بارداری می‌تواند سلامت این گروه سنی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

سلامت زنان در سنین 45 تا 60 سالگی به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی تحت تاثیر قرار می‌گیرد به گونه ای که ممکن است در جسم و روان آنها تاثیر گذار باشد بنابراین مراقبت‌های این دوران هم بسیار حائز اهمیت است.

 

شیوه زندگی سالم با افزایش سواد سلامتی زنان، سلامت کل جامعه را تضمین می‌کند. به همین منظور الگوی زندگی سالم و ترویج آن جزو اولویت‌های برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

 

برخورداری از آسایش روحی و سلامت روان در زنان، علاوه بر آن که حق فردی است به طور مستقیم در سلامت کودکان، مردان و به طور کلی خانواده و در نهایت جامعه موثر است.